Te pontosan érted, amit a könyvelőd mond?

Te pontosan érted, amit a könyvelőd mond?

Egy jó könyvelő elengedhetetlen, ha vállalkozásodat precíz pénzügyi – és a legoptimálisabb adózási alapon akarod működtetni. Ugyanennyire fontos, hogy jól tudj együttműködni vele és pontosan értsd, amit mond, mert ennek hiányában egy olyan meg nem értési szakadék alakul ki közöttetek, amely feszültségekhez vezethet, illetve károkat is okozhat a cégednek.

Egy vállalkozás sikerének két tényezője

Egy vállalkozás sikerét két tényező mentén vizsgáljuk. Az egyik, a vállalkozás ismertsége, vásárlók száma és a bevétel mértéke. A másik a pénzügyi mutatói. Hiába van egy vállalkozásnak rengeteg vásárlója, több száz milliós árbevétele, ha veszteséges a cég.

Nem elég szuper terméket/szolgáltatást nyújtanod, pénzügyileg is magas szinten kell menedzselned a cégedet. Értened kell a vállalkozásodat számviteli és adózási szempontból, különben nem tudsz sikeres vállalkozást építeni. Pontosabban eljuthatsz egy bizonyos szintig, de onnan tovább fejlődni nem fogsz.

A cégvezető-könyvelő összhang

A könyvelőd szól, hogy magas a házi pénztárad. Tudod, hogy mit kell tenned? Később javasol egy másik adózási formát. El tudod dönteni, hogy érdemes-e váltanod? Kéri, hogy nézd át a nyitott szállítói és vevői listát. Gond nélkül kiigazodsz rajta?

Sok cégvezető azt várja el a könyvelőjétől, hogy ő mondja meg, mit tegyen. De a könyvelőknek nem ez a feladatuk, a döntéseket a cégvezetőknek kell meghoznia a számviteli és adózási információk ismeretében. Az éremnek persze van egy másik oldala is: sok könyvelő csak a saját szemszögéből látja a dolgokat és nem segíti a cégvezetőket a megértésben, mert arra nincs kedvük, idejük és türelmük. Pedig a jó cégvezető-könyvelő összhang megteremtéséhez mindkét félre szükség van. 

A jó összhang megteremtésében segítek

Szia, Szedlák Anita vagyok a Ledger&Co könyvelési iroda vezetője. Több, mint 20 éve foglalkozom könyveléssel. Saját könyvelő irodámat 2013-ban alapítottam.

4 családi vállalkozásunk van ezért nem csak könyvelőként tekintek egy cégre, hanem tudom milyen a másik oldalon lenni és ez a tapasztalat sokat segít, hogy érthetően magyarázzak dolgokat és segítsem a vállalkozásokat a mindennapjaikban. 

Kiemelten fontos számomra, hogy a cégvezetők értsék a vállalkozásuk működését számvitel és adózás szempontjából, ezzel segítsem a könyvelőjükkel a jó összhang megteremtését és a pénzügyileg is sikeres vállalkozás felépítését.

Íme egy gyors önellenőrző kérdéssor, hogy kiderüljön, Te pontosan érted, amit a könyvelőd mond?

Miért baj, ha magas a házi pénztáram?

Elolvasom a választ >>

Miért baj, ha magas a házi pénztáram?

Ha magas a pénztárad értéke az azt jelenti, hogy úgy vettél ki a vállalkozásból pénzt, hogy annak ellentételezéseként nem került be költségszámla a könyvelésbe. A pénztár értékét amennyiben társasági adó alá tartozol minden év 12.31-I fordulónappal jelentjük a NAV felé tehát van nyoma. A pénzkezelési szabályzatodban szabályozva van a megengedett pénztár értéke ettől nem térhetsz el. Ha nagyon magas a vállalkozásod készpénzállománya azt hátrányokkal is járhat. Például nagy valószínűséggel nem fogsz tudni részletfizetést kérni ha esetleg adótartozásod van, vagy egy hitelfelvételnél is hátrányba kerülhetsz. Érdemes figyelni ezért arra, hogy milyen értéken mozog a készpénzállományod.

Miért baj, ha negatív saját tőkém

Elolvasom a választ >>

Miért baj, ha negatív saját tőkém

A saját tőke a legtöbb cégnél a jegyzett tőkéből és az eredménytartalékból áll. Eredménytartalék alatt értjük a vállalkozásod által elért nyereség vagy veszteség kummulált összegét. Ha a vállalkozásod tartósan veszteséges akkor az eredménytartalékod negatív lesz. A törvény szerint van egy minimum amit tartan kell és ha azt nem tartod be akkor a cégbíróság kötelezhet arra, hogy a tőke veszteséget befizesd. Ez váratlanul érhet ha nem vagy rá felkészülve. Ezért fontos, hogy Te és a könyvelőd figyeld ezt az értéket.

A könyvelőm szerint nyereséges vagyok, mégsincs nincs pénz a számlámon.

Elolvasom a választ >>

A könyvelőm szerint nyereséges vagyok, mégsincs nincs pénz a számlámon.

Tudtad, hogy a számviteli eredmény és a pénzügyi erdmény (cash-flow) nem azonos ? A könyvelőd azt mondja, hogy nyereséges vagy de mégsincs pénz a számládon ? Ez azért van mert a cash flow és a számviteli eredmény eltér egymástól. Sok olyan pénzügyi tranzakció van amit te elutalsz a bankszámládról de például nem költség a cégnek. Ilyen például az áfa vagy a magánszemélyektől levont járulékok. Van olyan költség számvitelileg ami nem jár pénzmozgással ilyen például az értékcsökkenés. Ezek miatt az okok miatt van az hogy az az összeg ami a bankszámládon van sosem lesz egyenlő a számviteli eredményeddel…

Abban az adózási formában vagyok, amely a legjobban megéri nekem?

Elolvasom a választ >>

Abban az adózási formában vagyok, amely a legjobban megéri nekem?

Azt, hogy a megfelelő adózási módban vagyunk-e, csak és kizárólag a SZÁMOK tudják megmondani. Kell készíteni egy táblázatot melyben az összes a vállalkozási formádnak megfelelő adózási módot végig számoljuk. Ehhez szükséges egy bevétel és egy költségterv valamint kb 30 percnyi beszélgetés amiben átbeszéljük mik a fix illetve a változó költségek. Ha ezekkel tisztában vagyunk akkor jöhet a számolás 😉

Van olyan könyveléssel, adózással kapcsolatos kérdésed, amelyre nem kaptál pontos választ?

Leggyakrabban az itt felsorolt kérdéseket teszik fel nekem, remélem találtál közöttük olyat, aminek a megválaszolásával Neked is tudtam segíteni. 

Van olyan könyveléssel, számvitellel, adózással kapcsolatos kérdésed, amelyre nem kaptál választ vagy nincs meg minden információd ahhoz, hogy megfelelő döntést tudj hozni? Ha igen, akkor tedd fel nekem!

Pénzügyi és adózási ködoszlató konzultáció cégvezetőknek

20 éve könyvelek már vállalkozásokat. Akikkel együtt dolgozom értik, hogy én velük vagyok és nem ellenük. Ha kérek valamit, akkor azért, hogy a könyvelésük és az adóbevallásuk szépen, rendben legyen. Nincsenek nagy igényeim 🙂 Csak arra van szükségem, hogy minden számlát megkapjak. És ha valamit elfelejtettek odaadni, akkor azt jelzem nekik. 

Tudom-tudom sok könyvelő nem így dolgozik. Odaadod a számlákat és lesz valami. Sosem válaszol időben vagy nem kér hiányzó számlákat. Ennek két oka lehet. Egyik, hogy nagyon sok céget könyvel és nem jut rá ideje. Ezzel nem tudsz mit kezdeni. A másik verzió, hogy ilyen a habitusa. Azt javaslom ne próbáld megváltoztatni, inkább használd azokat az egyeztetési pontokat, amellyel a könyvelésed rendben lesz, a könyvelőd pedig boldog.

A ködoszlató konzultációval nem azt szeretném elérni, hogy könyvelőt válts. A könyvelő egy nagyon bizalmi feladat. Mindent látunk mindent tudunk, hidd el, még akkor is, ha nem mondjuk 🙂 

Maradj, én pedig segítek Neked, hogy megértsd azt a pár egyszerű dolgot, amellyel zökkenőmentessé tudod tenni az együttműködéseteket. Körülbelül 1-2 óra az életedből és eloszlatom a ködöt, amit eddig a vállalkozásod pénzügyeivel kapcsolatban éreztél… 

Várlak Téged is, ha...

Jobb, fesztelenebb együttműködésre vágysz a könyvelőddel

Szeretnél magabiztosabb lenni számviteli, könyvelési, adózási témában

Pénzügyileg tudatosabban szeretnéd vezetni a vállalkozásodat

Szeretnéd pontosan érteni, amit a könyvelőd mond

Új vállalkozás indítasz és nem akarsz a homályban tapogatózni és a számodra legideálisabb cég – és adózási formában szeretnél elindulni. 

A konzultáción részt vett vállalkozók véleménye

A konzultáció részletei

A konzultáció technikai paraméterei

Megnézem >>

A konzultáci technikai paraméterei

Személyesen az irodánkban vagy online bármilyen formában.

Hogyan fogod magad érezni a konzultáció után?

Megnézem >>

Hogyan fogod magad érezni a konzultáció után?

Megvilágosodva és magabiztosan 🙂

Mennyibe kerül?

Megnézem >>

Mennyibe kerül?

30 000 Ft + ÁFA

Jelentkezés konzultációra

Amennyiben szeretnél részt venni a pénzügyi és adózási ködoszlató konzultáción, kérlek töltsd ki az alábbi űrlapot!